Metal Packaging Europe (MPE) ogłasza Call for Action w celu wsparcia działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacji w całym sektorze opakowań metalowych. MPE wzywa do uznania kluczowej roli aluminium i stali jako materiałów opakowaniowych w obiegu zamkniętym w ramach Czystego ładu przemysłowego Komisji Europejskiej i nowej regulacji gospodarki obiegu zamkniętego na które zwróciła uwagę Przewodnicząca von der Leyen w swoich wytycznych politycznych na lata 2024–2029.
Branża gospodarowania odpadami komunalnymi podsumowała ostatnich 35 lat podczas Seminarium im. Jerzego Staszczyka. W trakcie wydarzenia poruszono także temat najbliższych zmian w polskim modelu zarządzania odpadami, w tym wprowadzenie systemu kaucyjnego i zmiany w formule rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Letni sezon festiwalowy 2024 już się zakończył – czas więc na podsumowanie tegorocznej współpracy z inicjatywą Każda Puszka Cenna. W tym roku nasi animatorzy odwiedzili 13 największych festiwali muzycznych w Polsce. Podczas 44 dni w plenerze zebrali aż 90 tysięcy aluminiowych puszek. To ponad tona – dokładnie 1340 kg – cennego surowca, który będzie można w całości wykorzystać ponownie.
SEMINARIUM IM. JERZEGO STASZCZYKA Doświadczenia polskiej branży komunalnej 1989 => 2024
Projekt „Sport powszechny przyjazny dla środowiska” („Environmentally sustainable sport for all” – EnvInSport przynosi pierwsze efekty. Dwudziestoosobowa grupa przedstawicieli 4 organizacji partnerskich projektu „Sport powszechny przyjazny dla środowiska” (EnvInSport) spotkała się w dniach 20-21 sierpnia w Chorzowie aby wymienić doświadczenia na temat korzyści płynących z promowania zachowań ekologicznych w sporcie oraz zrównoważonego podejścia do aktywności w sporcie amatorskim.
Już po raz kolejny inicjatywa Każda Puszka Cenna razem z Fundacją Recal ruszyła w trasę śladami największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Animatorzy wyposażeni w specjalne plecaki będą zbierać puszki podczas koncertów festiwalowych Męskiego Grania, Pol’andRock Festival, w Jarocinie, Cieszanowie, na Polish Hip-Hop Festival, Audioriver oraz w trakcie International Green Film Festival.
Atrakcje promujące przetwarzanie opakowań aluminiowych są częścią cyklicznego wydarzenia International Recycling Tour, które w tym roku będzie wzywać do działań na rzecz ochrony środowiska w aż 16 krajach. Tegoroczna edycja trasy, związana ze Światowym Dniem Środowiska, oprócz propagowania recyklingu puszek aluminiowych, obejmie także instalacje artystyczne z zagrożonymi zwierzętami nawiązujące do hasła #Re:Generacja. W obchodach w Polsce, które odbędą się w Bydgoszczy, Każdą Puszkę Cenną wesprze Grupa Żabka.
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego #EEC2024 w Katowicach wzięliśmy udział w sesji „Redukcja, recykling, odpowiedzialność”. Wydarzenie z udziałem przedstawicieli przemysłu oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska skupiło się na dyskusji o potrzebie ograniczenia ilości odpadów, wprowadzenia zmian do rozszerzonej odpowiedzialności producentów, efektywnego wdrożenia systemu kaucyjnego oraz PPWR.
For English version scroll below Fundacja RECAL podpisała porozumienie o współpracy z wiodącą europejską organizacją zrzeszającą producentów opakowań metalowych, ich dostawców oraz sektorowe organizacje działające na terenie Unii Europejskiej. Metal Packaging Europe to opiniotwórcza organizacja, która reprezentuje poglądy branży oraz edukuje na temat sposobu w jaki opakowania metalowe przyczyniają się do tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
Czterech wiodących producentów aluminium walcowanego i członków European Aluminium Packaging Group, Constellium, Elval, Novelis oraz Speira, podpisało umowę o zaangażowaniu w projekt standaryzacji recyklatu w puszkach na napoje. Efektem będą większe możliwości recyklingu wieczka puszki, co wpłynie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla