Czy gminy w sposób wystarczająco jasny i klarowny, a przede wszystkim prawidłowy, informują mieszkańców, w jaki sposób segregować opakowania aluminiowe? Co z zakrętkami? Widać postęp względem wyników badania z 2021 r., ale do ideału wciąż daleko.
Pierwsze puszki do napojów zostały opracowane na początku lat 30-tych w USA. Projekt oparto o rozwiązania stosowane w puszkach żywnościowych produkowanych na potrzeby wojska. Puszkową palmę pierwszeństwa dzierży Browar Gottfried Krueger z siedzibą w Newark(New Jersey). Właśnie ten zakład dokładnie 24 stycznia 1935 roku po raz pierwszy wprowadził na rynek 2000 sztuk puszek z piwamia „Krueger’s Finest Beer” oraz „Krueger’s Cream Ale” w puszkach.
System kaucyjny, który w Polsce ma obowiązywać od 2025 roku, obejmie swoim zasięgiem między innymi aluminiowe puszki po napojach. W aktualnie funkcjonującym, nie uwzględniającym kaucji systemie zbiórki odpadów puszka napojowa notuje bardzo wysoki – 80 procentowy – poziom recyklingu. To miedzy innymi zasługa funkcjonujących od ponad 20 lat podmiotów, specjalizujących się w pozyskiwaniu, przerobie i logistyce tego cennego odpadu na terenie całego kraju.
For English version scroll below 24 września Fundacja RECAL i partnerzy Projektu „Sport dla wszystkich i środowiska” uczestniczyli w BeActive Hike w Sabile (Łotwa). To już trzecie flagowe wydarzenie projektu promującego ekologiczne zachowania w sporcie. Poprzednie wydarzenia to 7. Siemianowicki Bieg Świetlików (Polska, 18.06.2022) oraz The Rope Skipping Championships 2022 w Bratysławie (Słowacja, 30.07.2022 r.).
Fundacja RECAL, promująca recykling aluminiowych opakowań w Polsce, nawiązała współpracę partnerską z ALLTUB Group. Dzięki temu największy na świecie producent tubek aluminiowych wesprze zbiórkę tych opakowań wykorzystywanych przez branżę beauty w Polsce. Po raz kolejny w zbiórkę aluminiowych tubek wykorzystywanych przez branżę beauty zaangażowała się także marka Kemon, która w ubiegłym roku wspólnie z Fundacją RECAL zainicjowała akcję „Używam – Oddaję – Dbam o ekologię!”.
21 września 2022 r. odbędzie się Ogólnopolska Konferencja „Ochrona Środowiska w Nowej Rzeczywistości” to strategiczne spotkanie profesjonalistów. Fundacja RECAL objęła wydarzenie patronatem.
Tradycją trasy koncertowej Męskiego Grania stał się już udział Grupy Żywiec w projekcie Każda Puszka Cenna, realizowanej przez Fundację Recal. Podczas tegorocznych koncertów zebraliśmy ok. 40 tysięcy puszek, czyli 480 kg aluminium, które trafi do recyklingu.
Po przerwie spowodowanej pandemią wracamy, aby odpowiedzieć na bieżące potrzeby branży aerozolowej w Polsce. W trakcie XIX Konferencji PZPPA będziemy rozmawiać o wpływie aktualnej sytuacji prawnej i politycznej na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne. Poruszymy kwestie związane z sankcjami, eksportem i strategiami rozwoju. Zaproszeni eksperci skupią się również na bezpieczeństwie, recyklingu oraz ochronie środowiska w kontekście wymagań najnowszych standardów dotyczących pełnego cyklu życia produktu aerozolowego.
For English version scroll below Kilkadziesiąt tysięcy napojów izotonicznych już trafiło do sportowców z Polski, Słowacji, Czech i Łotwy w ramach działań promujących zdrowy tryb życia i recykling opakowań aluminiowych. Każda aluminiowa puszka po wypitym napoju została poddana recyklingowi. Fundacja na rzecz odzysku opakowań aluminiowych RECAL w ramach inicjatywy Każda Puszka Cenna połączyła siły z producentem napojów Krynicą Vitamin.
Ideą projektu jest połączenie dwóch ważnych aspektów zrównoważonego rozwoju: sportu i ochrony zasobów naturalnych. Aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie społeczne każdego z nas, a recykling oszczędza zasoby naturalne, jak również przyczynia się do utrzymania środowiska w dobrej kondycji. Obie idee stanowią myśl przewodnią projektu „Piłki za puszki”.